Yazı Detayı
03 Mayıs 2020 - Pazar 18:49 Bu yazı 611 kez okundu
 
RAMAZAN’DA SERGİLENEN BİRİLİK ve BERABERLİK ANLAYIŞINI HAYATIMIZA HAKİM KILMA
Yusuf Kökoğlu
 
 

RAMAZAN’DA SERGİLENEN BİRİLİK ve BERABERLİK ANLAYIŞINI HAYATIMIZA HAKİM KILMA

Dinimizin temelinde yatan bütün güzel hasletleri temsil eden Mübarek Ramazan Ayı, insanları birbirine yaklaştıran, dostluk, kardeşlik, komşuluk, akrabalık duygularının pekiştiği kutsal bir ay.
Sosyal dayanışma ve yardımlaşma geleneğinin en güzel örneklerinin sergilendiği bir Ay.
Sadece bedenimizi değil, gönlümüzü ve vicdanımızı da arındırmaya çalıştığımız, kişisel muhasebemizi yaptığımız bir ay. Bu manevi olgunluğu fırsat bilerek, varsa aramızdaki çekişmeleri, dargınlıkları, kırgınlıkları ortadan kaldırmamız, sevgi ve saygı ortamının oluşmasına, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, toplumlarımızın barış ve huzur içerisinde yaşamasına daha fazla çaba göstermemiz gereken mübarek bir ay.

Yüce Rabbimiz Kuran-ı Kerimde bizlere şöyle hitap etmektedir: “Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı yapışın; bölünüp parçalanmayın. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani siz birbirine düşman idiniz de Allah gönüllerinizi birleştirdi ve O’nun nimeti sayesinde kardeş oldunuz. Siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi Allah kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle açıklıyor ki doğru yolu bulasınız.” (Âl-i İmrân Suresi – 103)

Tarih, yeryüzünde insanlara gayet net bir şekilde şu hakikati göstermiştir: Birlik ve beraberlik içinde yaşayan toplumlar, hep güçlü olmuşlardır. Buna karşılık; birlik rûhunu tesis edemeyen toplumlar ise, iz ve adres bırakamadan kısa zamanda tarih sahnesinden silinip gitmişlerdir. Müslümanların İspanya’da kurdukları devletle; öylesine bir medeniyet meydana getirmişlerdi ki, Avrupa’da bir benzeri daha yoktu. 1030 tarihinde birlik bozuldu ve Endülüs Emevîleri yıkıldı. Endülüs Müslümanlarının bu yıkılışının en büyük sebebi, birlik ve beraberliklerini bozmaları ve kendi aralarındaki boğuşmaları olmuştur.

Cenabı Allah: “Allah’a ve Rasûlü’ne itaat edin. Birbirinizle didişmeyin. Sonra içinize korku düşer ve kuvvetiniz elden gider.” (el-Enfâl, 42) diye birlik olma hususunda bizi uyarmaktadır.

Resûlullah (s.a.v.)  Efendimizde buyurduki: “Siz îmân etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe îman etmiş olamazsınız. Size işlediğiniz takdirde birbirinizi sevmeye vesîle olacak bir amel göstereyim mi? Aranızda selâmı yayınız.” (Müslim, Îmân, 93; Ebû Dâvud, Edeb, 131; İbn Mâce, Edeb, 11; Tirmizî, İstî’zan, 1.)

Dünyada ve âhirette inananın işine en çok yarayacak vasıf, sevdiğini Allah için sevmek, buğzettiğine de Allah için kızmaktır. Allah Resûlü bu özelliği îmanın kemâlinin tezâhürü olarak görmekte ve böyle bir inanca ulaşanın, îmânın tadına ereceğini belirtmektedir. Âhirette bütün dostluk ve akrabalıklar, sevgi ve bağlılıklar sonra erecek; herkes birbirinin hasmı ve düşmanı hâline gelecektir. Ancak bunun bir tek istisnası vardır: Onlar da takvâ sâhipleridir.

İslâm toplumlarında toplum kimliğini oluşturan, İslâmî ve insânî değerlerdir. Mensûpları birbirlerine bu değerlerle kilitlenmiş fertlerden oluşan toplumların yürekleri toplu atmaya devam eder. Renk ve dil farklılığı asla ayrışma sebebi olmaz.

Nitekim millî şâirimiz Mehmet Âkif bunu şöyle ifâde eder:

Girmeden tefrika bir millete düşman giremez                                                                                                 

 Toplu vurdukça yürekler, top onu sindiremez

İçerisinde bulunduğumuz mübarek ramazan ayının Müslümanlarda kardeşlik duygusunun ve coşkusunun yeşermesi, tüm insanlık arasında da sevgi, saygı ve merhametin yaygınlaşmasına vesile olmasını diliyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”                                 

                                                                                                                                       Yusuf KÖKOĞLU

Amasya İl Müftülüğü

Dua:

Allah'ım! Ümmet-i Muhammed'i mağfiret eyle! Allah'ım! Ümmet-i Muhammed'e rahmet eyle! Allah'ım! Ümmet-i Muhammed'e yardım eyle, zafer nasib eyle! Allah'ım! Ümmet-i Muhammed'i muhafaza eyle! Allah'ım! Ümmet-i Muhammed-i bir araya getir ve yekvücut eyle! Allah'ım! Ümmet-i Muhammed'i ıslah eyle! Allah'ım! Ümmet-i Muhammed'in sıkıntılarını gider. (Ebu Nuaym, Hilye 8,366)

Ayet:

“Gevşeklik göstermeyin, üzülmeyin; eğer inanmışsanız şüphesiz en üstün olan sizsiniz.” (Al-i İmran 139)

Hadis:

Ebu Hüreyre'nin (r.a) naklettiğine göre resüllullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Müslüman'ın müslümanın kardeşidir. Ona zülmetmez,onu yardımsız bırakmaz ve onu hör görmez.” (Müslim,Brr ve sıla 32)

Fetva:

Soru: kusmaktan ve bayılmaktan dolayı oruç bozulur mu?

Cevap: Kusma kasten olmadığı takdirde orucu bozmaz. Kasten yapıldığında ise sadece ağız dolusu olduğunda orucu bozar.

Bayılmak ise orucun ön şartı olan bilinçlilik halinin yitirilmesinden dolayı orucu bozar.

Nükte:

Borcun Var mı?

Bir Ramazan günü III. Mustafa’nın veziri Koca Ragıp Paşa’nın konağında yapılan sohbet esnasında Ragıp Paşa Şair Haşmet’e hitaben:

  • ‘Senin de borcun var mı Haşmet?’ diye sorar ve ondan sonra şu cevabı alır:
  • Evet efendim, mahalle bakkalına bin kuruş, kasaba beş yüz kuruş…
  • Ragıp Paşa sorusunun anlaşılmadığını düşünerek şu açıklamayla birlikte tekrarladı sorusunu:
  • ‘Ben onu sormuyorum, oruç borcun var mı?’

Şair Haşmet bu soruyu şöyle cevaplamış:

  • Paşam, oruç burcunu Allah sorar; sizin soracağınız kul borcudur.

 

 

9 Ramazan 1441
2 Mayıs 2020 Cumartesi

İmsak:    03:49
Güneş:    05:27
Öğle:    12:39
İkindi:    16:29
Akşam:    19:40
Yatsı:    21:12

 

İftar Duası: “Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!”

Fitre: 27 TL.

Nisap Miktarı: Altın: 80,18 gr.

 
 
 
Etiketler: RAMAZAN’DA, SERGİLENEN, BİRİLİK, ve, BERABERLİK, ANLAYIŞINI, HAYATIMIZA, HAKİM, KILMA,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
14
13
0
2
4
6
2
Beşiktaş
14
13
0
2
4
6
3
Hatayspor
13
13
1
1
4
6
4
Fenerbahçe
13
8
1
1
4
6
5
Altay
12
12
2
0
4
6
6
Konyaspor
12
9
0
3
3
6
7
Alanyaspor
12
6
2
0
4
6
8
Fatih Karagümrük
11
11
1
2
3
6
9
Kayserispor
10
8
2
1
3
6
10
Galatasaray
8
8
2
2
2
6
11
Gaziantep FK
8
6
2
2
2
6
12
Adana Demirspor
6
8
2
3
1
6
13
Yeni Malatyaspor
6
7
4
0
2
6
14
Sivasspor
6
6
2
3
1
6
15
Göztepe
5
6
3
2
1
6
16
Antalyaspor
5
6
3
2
1
6
17
Kasımpaşa
5
5
3
2
1
6
18
Başakşehir FK
3
4
5
0
1
6
19
Çaykur Rizespor
1
4
5
1
0
6
20
Giresunspor
1
1
5
1
0
6
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı