Yazı Detayı
03 Mayıs 2020 - Pazar 19:15 Bu yazı 878 kez okundu
 
ORUÇ ve TESLİMİYET, HAYATA YANSIMASI
Seyhan Elmacı
 
 

ORUÇ ve TESLİMİYET, HAYATA YANSIMASI

İnsanın dünya ve ahiret saadetini sağlamayı amaçlayan dinin sahibi Allah, bunun gerçekleşebilmesi için kullarına yol gösterecek rehberlik edecek kitaplar ve peygamberler göndermiştir. Kullara düşen de bu rehberlere uymaktır. Uymak, tabi olmak teslimiyeti beraberinde getirir ya da getirmelidir. Teslim olmadan tabi olunmaz. Allah Teala’nın “Şüphesiz Allah katında din İslam'dır”(Al-i İmran 3/19) “Kim İslam'dan başka bir din ararsa, (bilsin ki o din) ondan kabul edilmeyecek ve o ahirette hüsrana uğrayanlardan olacaktır.” (Al-i İmran 3/85) ayetleri ile tek geçerli olan ve ondan başkasını din olarak kabul etmeyeceğini bildirdiği din olan İslam’ın kelime anlamı da zaten teslim olmak demektir. Rabbine teslim olmak… Yoktan var eden, yalnız bırakmayıp türümüzden eşler veren, göz aydınlığımız evlatlarla gönlümüzü sevinçle dolduran Yaratanımıza… Yeryüzünde nasiplenelim diye türlü nimetler var eden, geceyi ve gündüzü birbiri ardına gönderip gece dinlendiren, gündüz yeryüzünde yaşamımızı devam ettirmek için çalışma fırsatı veren, Alemlerin Rabbine… Günlerimizin-aylarımızın-yıllarımızın hesabını iyi yapalım diye ayı ve güneşi bir hesap ile yaratan, sayısız nimetler bahşedip rahmetiyle bize hayat veren Rahman ve Rahim olan Rabbimize teslimiyet…

 Kulun teslimiyeti, Rabbim beni sen yarattın ve benim dünya hayatında tek başıma bırakmayıp kitap gönderdin, peygamber gönderdin ve peygamberini de bana en güzel örnek (Ahzab 21) kıldın demek ve bunu tüm kalbiyle kabul etmektir. Allah’a iman eden ve dinimiz sorulduğunda “elhamdülillah Müslümanım” diyerek teslim olduğunu ilan eden bizler, bu kabulün arkasından gönderilen rehberin önderliğinde nasıl yaşamalıyım diye düşünüp hayatımızı o çizgide devam ettirmeliyiz. Rabbimiz bizden ne istiyor diye bakmak ve istediği her şeyde, teslim olmak anlamına gelen dinin mensubu olarak, teslim olan bir kul olarak, bir Müslüman olarak yalnız ve yalnız O’nun rızası için tüm varlığımızla, bedenimiz ve ruhumuzla ona yönelmeliyiz. Tıpkı ihrama girenlerin söylediği gibi “Lebbeyk Allahümme lebbeyk” “Buyur Allahım buyur”, sen emrettin Rabbim geldim, huzuruna durdum emrettiğini yapar yasakladığından kaçınırım diyerek tam bir teslimiyet içinde olmak gerekir. Niyetten söze, sözden fiile…

Bu teslimiyeti, söylediğimiz kelime-i tevhidden namazımıza, Allah’ın hakkından kulların hakkına her konuda göstermeliyiz. Özellikle içinde bulunduğumuz Ramazan ayında ve bu aya mahsus ibadetleri de bu teslimiyet ruhu içinde eda etmeliyiz. Orucumuz bu teslimiyetimizi zirveye çıkarmalı. Oruç imsaktan iftara, iftardan imsağa tüm bedenimizi etkileyen bir ibadet olmalı. Kul Rabbine teslim olmuşsa bu teslimiyet bilinci ile tutuyorsa orucunu, orucu ona bir kalkan olur, dili incitmez kimseyi, eli zarar vermez kimsenin canına ve malına. Halinden anlar muhtacın, el uzatır onun sıkıntılarına, derman olmaya çalışır dertlerine gücü yettiğince. Yalanı olmaz dilinde, gıybete açılmaz kulakları, hoşgörü ve sevgiden ötesine, kine nefrete, intikama yer yoktur kalbinde. Aynı teslimiyetle gecesine erdiğinde Ramazan’ın kıyamdadır, teravihi ile diri tutar ramazan akşamını, sahur ile bereketlendirir gecesini, seher vakitlerini boş geçirmez, teheccüdü ile; tesbihatı ile yakalar o anları.

Bu teslimiyetle, bu şuurla geçirilen ramazan, tutulan oruç, verilen sadaka, kılınan teravih ve teheccüd Ramazan’dan sonra insanı terk eder mi… Bu mübarek ayda kazandığımız değerler artık bize yerleşmiştir, bizim ahlakımız olmuştur (olmalı). Bayram namazı ile bizden sıyrılıp gitmez. Öncesinde ne idiysek aynısına döndürmez bizi. Olması gereken olur, Ramazan bizi kamil bir insan olmaya yönlendirmiştir o yol üzere devam ettirir bizi.

 

Seyhan Elmacı

Amasya İl Müftülüğü Şube Müdürü

Dua:

''Allah'ım! Senden, dinde sebat etmemi istiyorum. Senden, doğrulukta kararlı olmayı istiyorum. Senden, nimetlerine şükretmek ve ibadetlerini en güzel biçimde yapmak istiyorum. Senden, doğru söyleyen bir dil, sağlıklı ve sana teslim olan bir kalp istiyorum. Bildiğin her zararlı şeyin şerrinden Sana sığınıyorum. Bildiğin her hayırlı şeyi istiyorum. Bildiğin her günah için bağışlamanı diliyorum. Sen gizli olan şeyleri çok iyi bilensin.''  Tirmizi, De'avat, 23

Ayet:

“Bilâkis, kim güzel niyet ve davranış sahibi olarak kendini Allah’a teslim ederse rabbinin katında onun mükâfatı vardır. Öylelerine korku yoktur, onlar üzülmeyecekler de.” (Bakara; 112.)

Hadis:

Bera bin Azib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Yatağına geldiğin zaman, namaz için aldığın abdest gibi abdest al! Sonra sağ tarafının üzerine yat ve: Allah’ım! Kendimi Sana teslim ettim. Yüzümü Sana çevirdim. İşimi Sana ısmarladım. Rızanı isteyerek, azabından korkarak sırtımı Sana dayadım, Sana sığındım. Sana karşı yine Senden başka sığınak yoktur. İndirdiğin kitaba ve gönderdiğin Nebîne iman ettim,” diye dua et! (Böyle yaptığın takdirde) ölürsen fıtrat üzere ölürsün. Bunlar senin son sözlerin olsun!” Buhari 13/6249, Müslim 2710/57)

Fetva:

Soru: Astım hastalarının kullandığı sprey ve astım ilacı orucu bozar mı?

Cevap: Başka bir sağlık problemi bulunmayan astım hastaları nefes almayı rahatlatacak özel spreyi ağızlarına püskürterek oruç tutabilirler. Bu spreyler orucu bozmaz. Çünkü bir kullanımda 1/20 ml gibi çok az bir miktar ağza püskürtülür. Bunun da büyük bir kısmı ağızda ve nefes borusunda emilip yok olur. Bundan geriye kalan miktarda abdest alırken ağızda kalan ıslaklıkla kıyaslandığında çok az bir miktar olduğundan dolayı orucu bozmaz.

Nükte:

Sultan IV. Murad Han’ın damadı Melek Ahmed Paşa Kuzguncuk’ta otururdu. Bu ailenin her sene tekrarladıkları bir âdetleri vardı. Konaklarındaki fazla eşyayı Ramazan ayında haraç-mezat satarlardı.

Bu mezadın iştirakçileri de pek sevinirler, aldıkları eşyaya karşı vereceklerini seve seve yerine getirmeye çalışırlardı. Belli günde münadî mezatçı bağırır:

  • “Bir altın kaplama sahan!..Haydi bir kapaklı altın sahan…Yok mu talibi?
  • “Kaça? kaça?…” diye merakla sorarlar. Mezatçı:
  • “Bir yetim okutmaya, bir yetim okutmaya…!”
  • “Benden iki yetim.”
  • “Benden üç yetim okutmaya.”

Mezatçı:

  • “Üç yetim okutmaya satıyorum, satıyorum, saaat, sattım! der ve bir altın kaplama sahanı üç yetim okutmak karşılığında satarlardı. Münadî başka bir eşya için:
  • “Bir murassâ kılıç, beş yetim okutmaya, satıyorum…” diye yeni bir rekabeti açar ve en çok yetimi kim okutmaya söz verirse o eşya da ona verilirdi.

 

İftar Duası: “Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!”

Fitre: 27 TL.

Nisap Miktarı: Altın: 80,18 gr.

12 Ramazan 1441

5 Mayıs 2020 Salı

İmsak:    03:43

Güneş:    05:23

Öğle:    12:38

İkindi:    16:30

Akşam:    19:43

Yatsı:    21:17

 
 
 
Etiketler: ORUÇ, ve, TESLİMİYET,, HAYATA, YANSIMASI,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fenerbahçe
16
10
1
1
5
7
2
Trabzonspor
15
14
0
3
4
7
3
Altay
15
14
2
0
5
7
4
Beşiktaş
14
14
1
2
4
7
5
Hatayspor
13
14
2
1
4
7
6
Konyaspor
13
11
0
4
3
7
7
Alanyaspor
13
7
2
1
4
7
8
Fatih Karagümrük
11
11
2
2
3
7
9
Galatasaray
11
10
2
2
3
7
10
Kayserispor
11
9
2
2
3
7
11
Adana Demirspor
9
12
2
3
2
7
12
Sivasspor
9
10
2
3
2
7
13
Antalyaspor
8
7
3
2
2
7
14
Gaziantep FK
8
6
3
2
2
7
15
Başakşehir FK
6
7
5
0
2
7
16
Kasımpaşa
6
7
3
3
1
7
17
Yeni Malatyaspor
6
7
5
0
2
7
18
Göztepe
5
7
4
2
1
7
19
Giresunspor
2
2
5
2
0
7
20
Çaykur Rizespor
1
4
6
1
0
7
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı