Yazı Detayı
24 Nisan 2020 - Cuma 12:52 Bu yazı 479 kez okundu
 
ORUÇ VE SABIR
Nurullah Fırat
 
 

ORUÇ VE SABIR

 

Sabır; selamet ve saadet evinin anahtarı, musibetin ilacıdır. Sabır; güçlükler karşısında kişinin Allah’tan korktuğu ve rızasını ümit ettiği için, nefsini dizginlemesi ve tutmasıdır. Sabır, başlıca üç kısma ayrılır: Karşılaşılan sıkıntı, güç ve belalara sabır, farzları yerine getirmekte karşılaşılan güçlüklerde sabır ve nefsin arzulara uymamak konusunda sabır.

Kişinin sahip olduğu ruhî ve bedenî donanımları insana yaraşır bir biçimde dengeli ve verimli kullanabilmesi için aklın ve ruhun bedene ait süflî arzuların güdümünden kurtarılması hayatî bir önem taşır. Bu isteklerin dengede tutulabilmesi ve taşkınlık eğilimi gösterdiğinde frenlenebilmesi için bilinçaltının sürekli biçimde denetlenmesi gerekir. Bu ise ancak ciddi bir irade eğitimiyle mümkün olur. İnsanı yaratan ve onun özelliklerini çok iyi bilen Rabbimiz, bizim bu iradeyi kazanabileceğimiz ibadetler farz kılmıştır. İşte bu irade eğimini en iyi kazandıran en önemli ibadetlerden birisi hiç şüphesiz Oruç’tur. Oruç bu eğitimin sıkı bir disiplin içinde yürütülebilmesi için çok uygun bir psikolojik ortam meydana getirir; yanlış istekleri kırar, insanı sahip olduğu bedenî ve ruhî potansiyeli kendisine ve başkalarına yararlı işlerde değerlendirmeye yönlendirir. Esasen helâl olan fiilleri bile kendi iradesiyle, Rabbinin rızası doğrultusunda işlemekten vazgeçebilen, bu iradeyi gösterebilen kişinin, rızasına muhalif davranışlarda bulunması pek kolay ve mümkün olmasa gerektir.

Oruç ibadeti, Bakara suresinin 183.-184. ayetleriyle hicretin ikinci yılında Bedir savaşı öncesinde Şaban ayında farz kılınmıştır. “Ey iman edenler! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi sakınasınız diye size de sayılı günlerde oruç farz kılındı.”(Bakara, 2/183) âyeti, orucun gayesinin her türlü kötülükten ve günahtan uzak durmak olduğuna işaret ettiği gibi Oruç ibadetinin insanlık tarihi kadar eski olduğunu da vurgulamaktadır.  Nitekim Allah Resûlü (s.a.s) konu ile ilgili şöyle buyurmuştur: “Oruç bir kalkandır. Sizden biriniz oruçlu olduğu günde kötü söz söylemesin, kavga etmesin. Ona birisi sataşır veya söverse, ‘Ben oruçluyum!’ desin.”(Buhârî, Savm, 9)

Oruç, nefsin isteklerinden bilerek, isteyerek uzak durmak olduğu için bir irade eğitimine, açlık ve susuzluğun verdiği sıkıntıya dayanma yönüyle de bir sabır eğitimine dönüşmektedir. Böylece oruç nefsin isteklerinin kontrol altına alınmasında, ruhun arındırılıp yüceltilmesinde etkili bir yoldur. Demek ki oruç, insanı maddi zevk ve şehvetler peşinde koşturan nefs-i emmâreyi teskin etmenin bir ilacı, nefsi törpülemenin de bir çaresidir. Oruçlarımız her şeyden önce bir sabır, irade ve merhamet eğitimidir. Bizi iştah ve hevesin, gayri meşru istek ve arzuların esiri olmaktan koruyan birer kalkandır. Nitekim Allah’ın rızasını kazanma isteği ve iradesi olmamış olsa, geriye sadece kişinin kendini aç bırakması kalacaktır. Bu hususta Peygamberimiz bizi şöyle uyarmıştır: “Yalan söylemeyi ve yalanla iş görmeyi bırakmayan bir kimsenin, yemeği ve içmeyi bırakmasına, aç kalmasına, Allah’ın ihtiyacı yoktur!” (Buhari, Savm, 8; Tirmizi, Savm, 16)

Oruç, Müslümanın sabır idmanıdır. Sabır ise ruhu temizleyen ve irâdeyi terbiye edip nefse hâkimiyet kazandıran bir iç cehdidir. Orucun psikolojik ifadesi budur. Kişi, irâdesine sâhip ve nefsine hâkim olma meziyetini sabırla elde eder. Sabır kişinin metânetini arttırır ve ruhunu es-Sabûr olan Allah`a yaklaştırır.

İfsadın, çürümenin, yozluk ve yoksulluğun küresel güçlerce yaygınlaştırıldığı, tüm dünyaya egemen olduğu bir zaman diliminde, kişisel ve toplumsal yönü olan bu ibadetlerin önemini Müslümanlar olarak iyi idrak etmeli, bilincine varmalı, neslimize de çok iyi anlatmalıyız.

                                                                                                                                             Nurullah FIRAT

                                                                                                                                    Hac ve Umre Şube Müdürü

Dua:

Allah'ım, senin ismine, malımı, dinimi ve nefsimi emanet ediyorum. Allah'ım, hükmüne beni razı kıl, kaderimde olanı bana mübarek kıl ki, te'hir ettiğinin acelesini, acele ettiğinin de te'hirini istemeyeyim. Nefsimin isyanını önle, teslimini sağla.

Ayet:

Ey iman edenler! Sizden öncekilerin üzerine yazıldığı gibi -sakınasınız diye- sizin üzerinize de sayılı günlerde oruç yazıldı. İçinizden hasta veya yolcu olan, başka günlerden sayısınca tutar. Orucu tutmakta zorlananlar için bir yoksulun (günlük) yiyeceği kadar fidye yeterlidir. Bir iyiliği mecbur olmadan yapan için bu (yaptığı) iyidir. Ama orucu tutmanız -bilirseniz- sizin için daha hayırlıdır. (Bakara, 2/183-184)

Hadis:

Ebû Hüreyre’den nakledildiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Oruç bir kalkandır. Oruçlu kimse, saygısızlık yapmasın, kötü konuşmasın. Eğer biri kendisiyle dövüşmeye veya sövüşmeye kalkışırsa, iki defa, ‘Ben oruçluyum.’ desin...” ( Buhârî, Savm, 2)

Fetva:

Soru: Teravih namazı kaç rekat kılınır? Tek bir niyetle kılınabilir mi?

Cevap: Teravih namazı nafile bir ibadet olduğundan 8-10-12-14-16-18 veya 20 rekat olarak kılınabilir, cemaatle Hz. Ömer (ra) döneminden beri 20 rekat olarak kılınmaya başlanmış olup, ülkemizde de cemaatle de 20 rekat olarak kılınır.

- Tek bir niyetle kılınabilir her ikişer ya da dörder rekatın her birinde niyet etme zorunluluğu yoktur.

Nükte:

Adamın biri her gün sahura hanımını zorlayarak sahura kaldırıyor yemek hazırlatıp sahur yiyormuş. Sonra da orucu….Bir gün beş gün bu böyle devam ederken kadın artık dayanamamış ve: “Ula herif sen de hiç vicdan yok mu? Orucu tutmuyorsun bana zorla sahur hazırlatıyorsun”, demiş.

Adam: “Oruç farz sahur yemek sünnet değil mi” diye sormuş.

Kadın: “Evet” demiş.

Adam: “E hanım farzı yapmıyorsak sünneti de terk mi edelim” demiş.

AMASYA İÇİN İMSAKİYE

 

Tarihler/ Günler

İmsak

Güneş

Öğle

İkindi

Akşam

Yatsı

2

25 Nisan Cumartesi

04:01

05:36

12:40

16:27

19:33

21:02

 

İftar Duası: “Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!”

Fitre: 27 TL.

Nisap Miktarı: Altın: 80,18 gr.

 

 
 
 
Etiketler: ORUÇ, VE, SABIR,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
14
13
0
2
4
6
2
Beşiktaş
14
13
0
2
4
6
3
Hatayspor
13
13
1
1
4
6
4
Fenerbahçe
13
8
1
1
4
6
5
Altay
12
12
2
0
4
6
6
Konyaspor
12
9
0
3
3
6
7
Alanyaspor
12
6
2
0
4
6
8
Fatih Karagümrük
11
11
1
2
3
6
9
Kayserispor
10
8
2
1
3
6
10
Galatasaray
8
8
2
2
2
6
11
Gaziantep FK
8
6
2
2
2
6
12
Adana Demirspor
6
8
2
3
1
6
13
Yeni Malatyaspor
6
7
4
0
2
6
14
Sivasspor
6
6
2
3
1
6
15
Göztepe
5
6
3
2
1
6
16
Antalyaspor
5
6
3
2
1
6
17
Kasımpaşa
5
5
3
2
1
6
18
Başakşehir FK
3
4
5
0
1
6
19
Çaykur Rizespor
1
4
5
1
0
6
20
Giresunspor
1
1
5
1
0
6
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı