Yazı Detayı
13 Mayıs 2020 - Çarşamba 12:21 Bu yazı 1083 kez okundu
 
Mi‘râc ve Vuslat
İdris LAP
 
 

 

 

        Sözlükte “yukarı çıkmak, yükselmek” anlamına gelen “urûc” kelimesinden türemiş olan mi‘râc “yukarı çıkma vasıtası, merdiven” demektir. Terim olarak Hz. Peygamber’in göğe yükselişini ve Allah katına çıkışını ifade eder. Hz. Peygamber, Mescid-i Harâm’dan çevresi mübarek kılınan Mescid-i Aksâ’ya geceleyin bir seyahat yaptırmıştır. Bu yolculuğa isrâ, oradan göklere yükselmesine mi‘rac denilmiştir. Mi‘râc ta Resulü Ekrem (sav)’e verilenlerden en mühimi beş vakit namazın farz kılınmasıdır. Namaz, ruhu temizleyen, insanı kötülüklerden alıkoyup, tevazu ve huzura götüren mukaddes bir ibâdettir. İmandan sonra Kuran’ı Kerim’de en çok üzerinde durulan ibâdettir. Diğer ibâdetlerden farkı, Mi‘râc ’ta emredilmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Onun için “Namaz mü’minin miracıdır” denilmiştir.

      Gazâlî’ye göre mi‘râc tan önce mi‘râca hazırlık safhasından geçmek gerekir. Bu safha, hadesten ve necasetten temizlenmek, setri avret, istikbâl-i kıble, euzü- besmele çekip nas sûresini okumak ve namaza niyet etmekle gerçekleşebilir. Zira kalp, Mevla’dan gâfil, dünya ve içindekilerle meşgulken Allâh’a kurbiyet mümkün değildir. Kul huşû, hudû ve tevazusu nispetinde ilâhi huzura layıktır. Kalp huzûra ermeden, azaların sükûn bulması söz konusu değildir. O vâkit nefsine dönüp, “Hâlik’ından utanmaz mısın?” diye nefse sormak îcab eder. Arkasından hemen tevbe istiğfâr çekip, tekbir getirmezden evvel kalbi namaza hazırlamak en doğru olandır. Çünkü mi‘râca yükselebilmek için Allâh’ı görüyormuş gibi ibâdet etmek gerekir. Her ne kadar kul, Allâh’ı göremese de Allâh kullarının bütün amellerini görmektedir.

       Namazın rûhu kalp huzûru, bedeni ise zâhirî hâl ve hareketlerdir. Rükû ve secdeler namazın başı, ellerli ve ayakları gibidir. Tadili erkânına riâyet edilerek kılınan namaz, cemâlinin güzelliğindendir. Getirilen salâvatlar, zikirler ve tesbihat ağız, burun gözler ve kulaklar misâlî namazın duyu organlarıdır. Allâh’ın hüsnü kabulüne mazhar olması için, farz, vâcib ve sünnetler tam ve eksiksiz olarak yerine getirilmelidir. Aksi takdirde azaları eksik, sûreti çirkin bir cariyenin padişah tarafından reddedilip hediye edenin suratına çarpılıp azarlanması gibi, muameleye maruz kalması ihtimal dışı değildir. Hz. Peygamberin dediği üzere “beş vâkit namaz, birinizin kapısının önünden akan gür ve tatlı bir nehire benzer. Bir kişi günde beş vâkit, bu nehre dalarak yıkanacak olsa, bedeninde kirden hiçbir iz kalır mı?! İşte bu suyun kiri götürmesi gibi, beş vâkit namaz da insanın bütün günahlarını siler süpürür”

     Böylelikle kılınan namazın, her bir rekâtında Allâh’a biraz daha yaklaşmış olmanın hazzı tadılır. Gazâlî’ye göre, bu namaz hatırı sayılır bir sultanın verdiği düğün yemeğine benzetmiştir. Sultan, düğün için yiyeceklerin ve içeceklerin her türlüsünü her zevke uygun vaziyette hazırlatır ve insanları sofraya davet eder. İşte bunun misali, ibâdetin her nevinden tatmaları ve hepsiyle kulluğun zevkine ermeleri için Allah Teâlâ namazı, kıyâm, kıraat, rükû ve secdelerle içerisinde getirilen zikir ve tesbihatlarla tefriş etmiş, en güzel şekilde donatmıştır. Namazda kul, huzûr-u ilâhidedir. Orada nasıl durmak gerekirse öyle durulmalıdır. 

       Devam eden süreçte secde için başın toprağa konulması ise vuslattır. “Ermek, erişmek ve kavuşmak gibi anlamlara gelen vuslat, tasavvufta Allah’a ulaşarak O’nunla birlikte olma hali demektir. Allâh, kulunu farz ve nâfile ibâdetleri yerine getirmek sûretiyle sevince, onun işittiği kulağı, gördüğü gözü, tuttuğu eli, yürüdüğü ayağı aklettiği kalbi ve konuştuğu dili olur. O’ndan bir şey isteyince verir, sığınma talep edince onu himayesine alır ve korur.  Çünkü “…rabbine secde et ve yaklaş” ayetiyle, Hz. Peygamber’in, “…kulun rabbine en yakın olduğu an, secde hâlidir. İşte bu sebepten secdede çok duâ etmeye bakınız” buyurması, tevâzuda zirveye işarettir.

        Namazda mi’râc ve vuslat, “ölmezden evvel ölmek” sırrını günde beş vakit kalbinde diri tutup, fâni, kurb-ı ev ednâ pinhân olmaktır. Hiç değilse varlığın, “iki yaydan daha yakın” şeklinde ifadesini bulan kurbiyyette hissedebilmektir. Cân-ı canana verip, her türlü esaretten azâde olmaya derler.

                                                             İdris LAP

                                                             BAŞ VAİZ

Dua:

  Ya İlahi! Bizleri namazı dosdoğru kılanlardan eyle. Namazı, kendisini kötülüklerden alıkoyanlardan eyle. Namazlarımızı miracımız kıl! Ya Rabbi! Sana miraçtaki hediyenle sesleniyoruz, kabul buyur.

  ''...Rabbimiz! Unutursak veya hataya düşersek bizi sorumlu tutma. Ey Rabbimiz! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır bir yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği işler de yükleme! Bizi affet! Bizi bağışla! Bize acı! Sen bizim Mevlamızsın. Kafirler topluluğuna karşı bize yardım et! ''    ( Bakara/286)

Ayet: “Kitaba sımsıkı sarılıp namazı dosdoğru kılanlar var ya, işte böyle iyiliğe çalışanların ecrini biz asla zayi etmeyiz.” (Arâf: 170)

Hadis:

Saîd b. Müseyyeb’in Ebû Katâde b. Rib’î’den naklettiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Yüce Allah şöyle buyurdu: ‘Senin ümmetine beş vakit namazı farz kıldım ve onları, vaktinde ve hakkını vererek kılanları cennete koyacağımı kendi katımda vaad ettim. Namazları düzenli kılmayanlar için ise katımda böyle bir vaad yoktur.’” (Ebû Dâvûd, Salât, 9)

Fetva:

Soru: Endoskopi ve kolonoskopi yaptırmak, makat ve ferçten ultrason çektirmek orucu bozar mı?

 Cevap: Endoskopi ve kolonoskopi yaptırmak, makat ve ferçten ultrason çektirmek her ne kadar yeme içme anlamına gelmese de bu işlemler uygulanırken çoğunlukla cihazdan su verilmesinden sebep orucu bozar. Ama söz konusu işlemlerde cihazların kullanılması sırasında sindirim sistemine su, yağ vb. gıda özelliği taşıyan madde girmemesi durumu söz konusu olursa orucu bozmaz.

Ramazan Nüktesi:

O yıl Ramazan ayı yazın ortasına rastlar. Günler uzun, hava da çok sıcak geçmektedir. Bir ahbabı Hoca’yı birkaç arkadaşı ile beraber iftara davet eder. İftarda buzlu bir tas hoşaf gelir. Ancak ortada tuhaf bir durum vardır. Ev sahibinin elinde kepçe gibi bir kaşık, misafirlerde ise küçücük kaşıklar bulunmaktadır. Ev sahibi koca kaşığı her daldırışında “Ohh!... Öldüm!” gibi sesler çıkarmaktadır. Konuklar ise küçük kaşıklarla ne hoşafın tadını alabilirler ne de susuzluklarını giderebilirler.

Hoca, bakar ki böyle olmayacak. Ev sahibinin elinden koca kaşığı alır ve:

  • Efendi! Şu kepçeyle birer de bizler içsek, bir kerecik bizler de ölsek! Deyiverir.

!!!!Konuk ağırlamak güzel bir davranıştır; ancak konuğu güzel ağırlamak daha güzel bir davranıştır!!!

14 Ramazan 1441

7 Mayıs 2020 Perşembe

İmsak:    03:40

Güneş:    05:21

Öğle:       12:38

İkindi:     16:31

Akşam:    19:45

Yatsı:        21:20

İftar Duası: “Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!”

Fitre: 27 TL.

Nisap Miktarı: Altın: 80,18 gr.

 

 
 
 
Etiketler: Mi‘râc, ve, Vuslat,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fenerbahçe
16
10
1
1
5
7
2
Trabzonspor
15
14
0
3
4
7
3
Altay
15
14
2
0
5
7
4
Beşiktaş
14
14
1
2
4
7
5
Hatayspor
13
14
2
1
4
7
6
Konyaspor
13
11
0
4
3
7
7
Alanyaspor
13
7
2
1
4
7
8
Fatih Karagümrük
11
11
2
2
3
7
9
Galatasaray
11
10
2
2
3
7
10
Kayserispor
11
9
2
2
3
7
11
Adana Demirspor
9
12
2
3
2
7
12
Sivasspor
9
10
2
3
2
7
13
Antalyaspor
8
7
3
2
2
7
14
Gaziantep FK
8
6
3
2
2
7
15
Başakşehir FK
6
7
5
0
2
7
16
Kasımpaşa
6
7
3
3
1
7
17
Yeni Malatyaspor
6
7
5
0
2
7
18
Göztepe
5
7
4
2
1
7
19
Giresunspor
2
2
5
2
0
7
20
Çaykur Rizespor
1
4
6
1
0
7
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı