Yazı Detayı
28 Nisan 2020 - Salı 11:38 Bu yazı 385 kez okundu
 
KARDAN ZARAR NASIL ZUHUR EDER
Gülseren Şeker
 
 

Her şeye rağmen kimine göre ceza, kimine göre ders , kimine göre hayır ve hikmetler barındıran corona virüsün gölgesinde buruk bir coşkuyla, tespih tesbih çekerek kavuştuk şehr-i ramazana. İnsanlık alemi olarak acz ve çaresizliğimizin dibe vurduğu, havf ve reca arasında gidip geldiğimiz şu vakitlerde, yüreklerimizin en sığ yerinden çıkan ahları bastırmaya, yangın yerine dönen gönüllerimizi serinletmeye yeter mi bilmem duyduğumuz coşku ve ramazandan umut ettiklerimiz.

Ramazan elbette ki umudumuzun fevkinde güzelliklerle geldi, Getirdi bize huzurunu bereketini ikramlarını nihayetsizce…Peki bizler ne kadar hazırız ramazanın, savmın, imsakın, iftarın bizden umut ettiklerini vermeye.

Rahman’ın zat-ı tecellisinin yeryüzüne sirayet ettiği şu rahmet ikliminden gönlümüze zihnimize hanelerimize düşen pay ne. Rabbimizin sağnak sağnak yağan rahmet yağmuru günah kirleriyle kirlenmiş nefislerimizi ıslatıp Tahir etmeye yetecek mi. Fıtratımızın temiz haline çevirecek mi ramazandan aldıklarımız anladıklarımız.

Her iftar vaktinde affına mazhar eylediği  müminlerden mi olacağız, yoksa iftar sofralarımız gündüz kazandıklarımızı zayi ettiğimiz sahalar mı olacak. Canımızın canı Efendimizin bir hurmayla ettiği iftar sofrası enva-ı çeşit yemeklerle hazırlanmış teşhir masalarına mı dönüşecek .Ve bin bir zahmetle tutmaya çalıştığımız oruçlarımız ne derece mukabil olacak Rabbimizin katında.

Savmın sahibinin rızasına erişebilmek niyetiyle tuttuğumuz oruçlar yevm-i kıyamette nasıl tutacak bizi ilahi huzurda.

Ettiğimiz, ettirdiğimiz iftarları, hazırladığımız sofraları, oruçta zorlanan nefislere mükafat ve ikram olsun, sevinçleri lokmaları paylaşalım diye mi açıyoruz. Yoksa döşediğimiz sofralar kendimizi maharetimizi ispat adına at koşturduğumuz hipodromlara mı dönüşüyor.Helal kazançlarımız  riya ve gösterişe kurban mı gidiyor.

Rabbimizin  in’am ettiği nimetleri paylaşma adına açtığımız sofralarımız,   on bir aydaki fiiliyatımızla kararmaya yüz tutmuş ruhumuza gönlümüze ziya olması gereken ramazanımıza, nefsimizi te’dip ve terbiye etmesini umut ettiğimiz oruçlarımıza gölge düşürmez mi acaba.

‘’Kim bir oruçluya iftar ettirirse oruçlu kadar sevap kazanır, oruçlunun orucundan da bir şey eksilmez’’müjdesine nail olmak için ihtiyaç sahiplerine vermeyi murat ettiğimiz iftarlarda şirazenin dengesini şaşırdığımızda asıl ihtiyaç sahibi durumuna bizler mi düşeriz acaba.

Yoksa her şeyden önemlisi ‘’yiyiniz içiniz israf etmeyiniz. Muhakkaki Allah israf edenleri sevmez’’ itabina maruz kalarak Rabbimizin aşkın sınırsız hesapsız tüm mahlukatı yaratma sebebi olan sevgisini de israf edip elimizden uçurmuş mu oluruz.

Murat manadır, değil elfaz-ı eşya kabilinden Rabbimize kurbiyyet için ettiğimiz ettirdiğimiz iftarlar O’ndan uzağa düşürmesin. Rızasını umarken gazabına müstehak eylemesin. Zira amelimizin her türlüsünde maksadımız,  talip olduğumuz O’nun rızasıdır. O razı olduktan sonra her iş maksadına varmış demektir.

Rabbimiz O’nun rızasına erecek her amele yaklaşmayı, O’nun gazabına götürecek her işten de uzak durmayı nasip eyleye…

                                                                                                                         Gülseren ŞEKER

                                                                                                                                 (VAİZ)

 

Dua

''Yiyin, için fakat israf etmeyin. Allah israf edenleri sevmez! (A'raf/31)''

Allah'ım! Lutfunla bize rızık ver, bizi rızkından mahrum etme. Bize verdiğin rızıkları bizim için bereketli yap. Katında bulunan nimetlere rağbetimizi artır ve bizi gönül zengini eyle

Ayet:

Ey Âdemoğulları! Her namaz kılacağınızda güzelce giyinin, yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez. (A'râf, 7/31)

Hadis:

Amr b. Şuayb’ın, babası aracılığıyla dedesinden naklettiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Kibre düşmeden ve israfa kaçmadan (dilediğiniz gibi) yiyin, sadaka verin/harcayın ve giyinin!” (Nesâî, Zekât, 66)

Fetva:

Soru: Teravih namazı yatsı namazını kılmadan önce kılınsa geçerli olur mu?

Cevap: Teravih namazının vakti yatsı namazından sonra, vitr namazından öncedir. Bu itibarla yatsı namazından önce kılınan teravih namazı ve vitir namazı iade edilmesi gerekir. Eğer vakti çıkmış ise vitr namazı kaza edilir ama teravih namazı kaza edilmez.

Nükte:

Biz İçindeyken Yetişemiyoruz

Sultan II. Mahmud Han asr-ı ricalinden bir zât, Ramazanda bazı ahbab ve tanıdıklarını iftara davet etmiş. Meşhur şair İzzet Molla da davetliler arasındaymış.

Yatsı ezanı okunmuş, cemaatle namaza başlamışlar. İmamlık eden zât, namazı neredeyse iki secdeyi bir edecek kadar acele kıldırıyormuş. Çok kısa zamanda sonuncu rekatın tahiyyatına gelmişler. O aralık dışarıdan bir adam gelip namaz kıldıklarını görünce:

"Hazır abdestim varken ben de cemaate yetişeyim." diye düşünüp safa dahil olacağı sırada cemaat selam vermiş. İzzet Molla dönüp adama şöyle demiş:

"Be adam! Biz içinde iken yetişemiyoruz, sen dışarıdan gelip nasıl yetişeceksin?"

AMASYA İÇİN İMSAKİYE

 

Tarihler/ Günler

İmsak

Güneş

Öğle

İkindi

Akşam

Yatsı

5

28 Nisan Salı

03:56

05:32

12:39

16:28

19:36

21:06

 

İftar Duası: “Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!”

Fitre: 27 TL.

Nisap Miktarı: Altın: 80,18 gr.

 

 
 
 
Etiketler: KARDAN, ZARAR, NASIL, ZUHUR, EDER,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
14
13
0
2
4
6
2
Beşiktaş
14
13
0
2
4
6
3
Hatayspor
13
13
1
1
4
6
4
Fenerbahçe
13
8
1
1
4
6
5
Altay
12
12
2
0
4
6
6
Konyaspor
12
9
0
3
3
6
7
Alanyaspor
12
6
2
0
4
6
8
Fatih Karagümrük
11
11
1
2
3
6
9
Kayserispor
10
8
2
1
3
6
10
Galatasaray
8
8
2
2
2
6
11
Gaziantep FK
8
6
2
2
2
6
12
Adana Demirspor
6
8
2
3
1
6
13
Yeni Malatyaspor
6
7
4
0
2
6
14
Sivasspor
6
6
2
3
1
6
15
Göztepe
5
6
3
2
1
6
16
Antalyaspor
5
6
3
2
1
6
17
Kasımpaşa
5
5
3
2
1
6
18
Başakşehir FK
3
4
5
0
1
6
19
Çaykur Rizespor
1
4
5
1
0
6
20
Giresunspor
1
1
5
1
0
6
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı