Yazı Detayı
13 Mayıs 2020 - Çarşamba 13:31 Bu yazı 1104 kez okundu
 
KADİR GECESİ VE DUA
Ahmet Faruk UYANIK
 
 

                                               

Kadir gecesi, yüce dinimiz İslam’ın en şerefli, en faziletli ve en ihtişamlı gecelerinden en başta gelenidir. Kadir gecesi, İslam güneşinin, Kur’an meşalesinin dünyayı aydınlatmaya başladığı mübarek bir gecedir. Bu gece, kalbi Kur’an nuru ve peygamber müjdesi ile parlayan, alnı secde izleri ile nurlanan müminler için af ve mağfiret gecesidir.

Yüce Allah’ın biz kullarına olan sonsuz inayet ve rahmeti sayesindedir ki Cenab-ı Hak zamanların ve mekânların bir kısmını diğerlerinden üstün ve faziletli kılmıştır. O zaman ve mekânlarda yapılan ibadet ve iyiliklere bahşedeceği mükâfat ve sevapların çok daha fazla olacağını bize bildirmiştir. Şöyle ki, mekânlardan Kâbe-i Muazzama, Ravza-i Mutahhara, Arafat, Müzdelife, Mina ve Mescid-i Aksa mübarek mekânlardandır. Buralarda yapılan ibadetler diğer yerlerde yapılan ibadetlerle kıyas edilemeyecek derecede faziletlidir. Aylar içinde Ramazan ayı, haftanın günleri içinde Cuma günü, geceler içerisinde de Kadir Gecesi bu yüceliklere haiz bulunan mübarek zamanlardır.

Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlı olan ve fecre kadar devam selam ve esenlik dolu bir gecedir. O halde mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim’in kâinatı aydınlatmaya başladığı, meleklerin Allah’a kulluk eden müminleri müjde ile kuşattığı, Rabbimizin af ve mağfiretinin coştuğu ve bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen selam ve kurtuluş gecesi olan bu geceyi gaflet içerisinde, dalgınlıkla ve ibadetten uzak geçirmeyelim. Günahlarımızdan kurtulmak, dünya ve ahiret saadetine ulaşmak için yüce Allah’ın bize ihsan ettiği mübarek gecelerin en büyüğü ve en faziletlisi olan Kadir gecesini ihmal etmek, ibadetsiz ve boşa geçirmek müslümana yakışmayan bir davranıştır. Bu sebeple Müslümanlar Ramazan ayının son on gecesini ve özellikle âlimlerin çoğunun işaret ettiği 27. geceyi kulluk bilinci içinde ibadet ederek ve geçmişte yaptıkları hataları bir daha tekrarlamamaya kesin karar vererek geçirmeye özen göstermelidirler. Bu geceyi tam bir ihlâs ve samimiyetle Kur’an okuyarak, namaz kılarak, tövbe ve istiğfar ederek, Peygamberimize salat ve selamlar getirerek, anne babalarımızı, akraba ve komşularımızı, fakir ve yoksulları sevindirerek, geçmişlerimizi rahmetle anarak geçirmeliyiz. Sayısız manevi güzelliğin yaşandığı ve mükâfatın sınırsız olarak verildiği bu gecede; özümüze dönerek gaflet içinde geçen günlerimizi sorgulamalı, kendimizle hesaplaşmalı, kötü davranışlarımızdan uzaklaşarak kalbimizdeki manevi kirleri temizlemeliyiz. Bu vesileyle iyi ve güzel davranışlarımızı artırmaya gayret etmeliyiz.  Bu gecede dua etmek yapacağımız ibadetlerden olmalıdır. Dua ibadettir. Yapıldığı anda ibadet sevabı alınmasının yanı sıra kişinin istekleri Yaratan tarafından kendisine verilir. Bu gece hakkında Hz. Aişe validemiz (r.a.) Peygamberimize şöyle bir soru yöneltmiştir: “Ey Allah'ın Rasulü! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim?” diye sorduğunda, Peygamberimiz de (s.a.v) “Allahım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni affeyle! diye dua et.” buyurmuştur.

Yüce Rabbim Ramazan ayını, idrak edeceğimiz Kadir Gecesini ve nihayetinde kavuşmayı umut ettiğimiz Ramazan Bayramını bizler için hayırlı kılsın. Kadir gecesinin ve bu mübarek günlerin hürmetine hatalarımızı, yanlışlarımızı ve günahlarımızı affeylesin. Bayram sabahına hayırlar içerisinde, sevdiklerimizle beraber ulaşmayı ve güzel bir bayram geçirmeyi bizlere nasip etsin. Bu vesile ile Kadir Gecenizi tebrik ediyor, bu gecenin milletimiz ve tüm İslam âlemi için hayırlar getirmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

                                                                                                                                                     Ahmet Faruk UYANIK

       Murakıp

 

Dua:

Allah'ım! Beni bugün dağıtacağın her hayırdan, indireceğin her hidayet nurundan, yazacağın her rahmetten, vereceğin her rızıktan, def edeceğin her zarardan, kaldıracağın her beladan ve önleyeceğin her fitneden en fazla nasiplenen kullarından eyle!

   ''Allah'ım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin,beni bağışla!''           (Tirmizi, De'avat  84)

Ayet:

Şüphesiz, biz Kur’ân’ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrâil o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. (Kadîr: 97/1-5)

Hadis:

Kim inanarak ve karşılığını sadece Allah’tan umarak Kadir Gecesini ihya edip ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.”(Buhari, İman: 35; Tirmizî, Savm: 1)

Fetva:

Soru: Oruç fidyesi nasıl ödenir?

Cevap: Oruç fidyesinin tutarı fıtır sadakası kadardır. Bu fidyeler ramazanın başında verilebileceği gibi sonunda da verilebilir. Bir fakire topluca verilebileceği gibi ayrı ayrı fakirlere de verilebilir. Fidye ödemeye gücü olmayan kimse Allah’dan bağışlanma diler.

Nükte:

Başlamayan İftar

İstanbul mizahının önde gelen isimlerinden Muhsin merhum bir akşam Deli Fuat Paşa'nın konağına iftara gider. Top zamanı yaklaşır, sofraya oturulur. Biraz sonra top atılır, oruç bozulur. Herkes kendine mahsus iki türlü zeytin, iki türlü peynir, dört türlü reçel, kandil çöreği, kazan yağlı simitle girişirler, arkadan çorba gelir. Paşa ev sahibi olmasına rağmen sofraya riyaset eylediği için çorba evvelâ kendisine takdim edilir. Fuat Paşa bir kaşık alır.

"Bu ne?" der. "Böyle çorba mı olurmuş? Götürün bu çorbayı, o ahçı olacak kerataya verin de kendi içsin!".

Çorba gider. Onu müteakip hindi ciğeri ile yapılmış Enderun yumurtası gelir. Paşa bundan da tadar tatmaz gürler. Biçâre davetliler yutkunurken gelen börek baklava da aynı akıbete uğrar. Deli Fuat Paşa'nın kötü dediğine iyi demek kimin haddine düşmüş! Herkes açlıktan guruldayan karnını dinleyerek neticeyi bekler. Nihayet sofracılar pilavı getirirler. Paşa kaşığı daldırır.

"Allah kahretsin" der. "Böyle pilav..."

Pilavın başına ne geleceğini anlayan Muhsin, hemen yerinden fırlar.

"Efendimiz" der, "sofraya oturduk oturalı bütün yemekleri ahçınıza ihsan buyurdunuz. Lûtf-u ihsanınızı bu kulunuza da teşmil buyurarak şu pilavı da bana buyurmaz mısınız?"

 

 

26 Ramazan 1441

19 Mayıs 2020 Salı

İmsak:    03:21

Güneş:    05:09

Öğle:    12:38

İkindi:    16:34

Akşam:    19:57

Yatsı:    21:37

İftar Duası: “Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!”

Fitre: 27 TL.

Nisap Miktarı: Altın: 80,18 gr.

 

 
 
 
Etiketler: , , , , , , , , , KADİR, GECESİ, VE, DUA,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fenerbahçe
16
10
1
1
5
7
2
Trabzonspor
15
14
0
3
4
7
3
Altay
15
14
2
0
5
7
4
Beşiktaş
14
14
1
2
4
7
5
Hatayspor
13
14
2
1
4
7
6
Konyaspor
13
11
0
4
3
7
7
Alanyaspor
13
7
2
1
4
7
8
Fatih Karagümrük
11
11
2
2
3
7
9
Galatasaray
11
10
2
2
3
7
10
Kayserispor
11
9
2
2
3
7
11
Adana Demirspor
9
12
2
3
2
7
12
Sivasspor
9
10
2
3
2
7
13
Antalyaspor
8
7
3
2
2
7
14
Gaziantep FK
8
6
3
2
2
7
15
Başakşehir FK
6
7
5
0
2
7
16
Kasımpaşa
6
7
3
3
1
7
17
Yeni Malatyaspor
6
7
5
0
2
7
18
Göztepe
5
7
4
2
1
7
19
Giresunspor
2
2
5
2
0
7
20
Çaykur Rizespor
1
4
6
1
0
7
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı