Yazı Detayı
13 Mayıs 2020 - Çarşamba 13:02 Bu yazı 1011 kez okundu
 
İYİLİĞİ TOPLUMA HAKİM KILMA
Yusuf Kökoğlu
 
 

İYİLİĞİ TOPLUMA HAKİM KILMA

Kur’an-ı Kerim’in pek çok ayetinde iyiliğin, yardımlaşmanın ve paylaşmanın teşvik edildiğini, emredildiğini, Hz. Peygamber’in hayatının ve hadislerinin de iyiliğin en güzel örnekleriyle doludur. “İyilik, her şeyden önce bizleri saf, temiz ve berrak fıtratımızla buluşturan en büyük değerdir. İyilik güzel ahlakı kuşanarak kulluk ve sorumluluk bilinciyle yaşanan bir hayattır. İyilik Allah’a hakkıyla iman ederek O’nun verdiği nimetleri ihtiyaç sahiplerine, muhtaçlara, yurt içinde, yurt dışında nerede olursa ulaştırmaktır. İyilik sadece maddi imkânlarla sınırlı değildir. İçten bir tebessüm, dua, hüzünlerin ve heyecanların paylaşılması da en büyük iyiliktir”

İyilik, güzel ahlakı kuşanarak kulluk ve sorumluluk bilinciyle yaşanan bir hayattır”

       Eğer iyilik ötelenir ve ihmal edilirse kötülük kendine her zaman zemin bulur. Bunun içindir ki kötülüklerle en iyi ve doğru mücadele iyiliğin yaygınlaşması için yapılan çalışmalardır. Dolayısıyla iyilik emek ister, ter ister, gayret ister” 

“Mü’min, başkasının kalbine ve hayatına huzur ve neşe kattığında sevinebilen kimsedir”

    Her birimiz iyiliği güçlendirmek, iyilikleri birleştirmek, iyilik halkalarını birbirine kenetlemek, iyilik kervanını yeryüzünün her yerine ulaştırmak ve kötülüğe yer bırakmamak için çalışmaya mecburuz, muhtacız. Bu coğrafyada hep beraber yaşayacağımız daha güzel ve huzurlu bir geleceğin inşası için yapacağımız en büyük iyiliğin birbirimize karşı saygı, muhabbet ve güven duygusunu diri tutmak olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum.Kötülüklerle en iyi ve en doğru mücadele,iyiliğin yaygınlaşması için  yapılan çalışmadır.

Yüce Rabbimiz, âyet-i kerimede şöyle buyuruyor: “İçinizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır.”
Yaşadığımız dünya hayatı mümin nazarında bir tarladan ibarettir. İnanların bu dünyada en önemli vazifesi iyilik ekmektir. Nitekim sevgili peygamberimiz “Kıyametin koptuğunu dahi görseniz elinizdeki fidanı dikmekten geri kalmayın.” diyerek kıyamet endişesi bir tarafa müminin en büyük endişesinin eline geçen iyilik fırsatını kaçırmamak olduğunu ifade etmektedir.

Üzülerek belirtmek gerekir ki; günümüzde iyilik, insanlığın gündeminde kötülük kadar yer almıyor. Her geçen gün, dünyamızı kötülükler kuşatıyor. İnsanoğlu; hevâ ve hevesleri, hırs ve ihtirasları uğruna vicdan, adalet, hakkaniyet ve merhametini hızla kaybediyor. Kendisinden başkasına iyiliği dokunmayan bir varlık haline dönüşüyor. Unutmayalım ki bir beldede kötülüklerin gündemin ilk sıralarında yer alması, o beldede kötülükleri yaygınlaştıran en önemli etkenlerden biridir. Tüm bunlar gösteriyor ki insanlık aleminin her zamankinden daha çok iyiliğe ve iyilere ihtiyacı var. Dolayısıyla yaşadığımız şu zamana tanıklık eden ve “Ben Müslüman’ım” diyen herkes, iyiliğin yeniden bu coğrafyada ve bütün dünyada hâkim kılınması için seferber olması; en yakın çevresinden başlamak üzere her işinde hayra anahtar, şerre kilit olmayı ilke edinmesi gerekiyor.


Rabbimiz yüce kitabında yeryüzünde kıyamete kadar verilecek olan mücadelenin iyilikle kötülüğün mücadelesi olduğunu ifade eder. Toplumsal/sosyal bir varlık olan insanın, iyilik için bir araya gelmesi gerektiğine atıfta bulunarak: “İyilik ve takva üzerinde yardımlaşın, günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın.” buyurur. İnanların iyi bireyler olmaları ne kadar gerekliyse bir o kadar da toplumsal iyilik bilinci geliştirmeleri gerektiğini vurgular. Kendi istediği maddi ve manevi ihtiyaçlarını gidermekle iyiliğe ulaşmayı arzu etmeyi beyhude bir saplantı olarak ifade eder. Gerçek anlamda iyiliğe ulaşmanın ölçüsünü şu şekilde belirler: “Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe asla erişemezsiniz. İyilik adına her ne harcarsanız Allah onu bilir.” Gerçek iyiliğe kendini düşünenlerin değil, kendinden fedakârlık edenlerin ulaşacağını belirtir. İyiliğin mayasında fedakârlık/vermek vardır. Onun içindir ki Müslümanların, “sadaka”, “zekât”, “hediye”, “hibe” ve “îsar” gibi dünyevi hiçbir karşılık beklemeksizin, vermeye dayalı kavramlarla örülmüş zengin bir iyilik bilinci vardır.

 

  Müslüman, hayatını iyiliğe adayan ve onu iyiliklerle anlamlandıran kişidir. Müslüman, eliyle, diliyle, kalbiyle, bütün varlığıyla kötülüğün her türlüsünün karşısında dimdik durabilen kimsedir. Nitekim Sevgili peygamberimiz bir duasında Müslümanın “iyilik için yaşama” idealini bir varoluş sebebi olarak şu şekilde takdim etmiştir:

“Allah’ım! Yaşamayı benim için her türlü iyiliği artırma vesilesi yap. Ölümü de benim için her türlü kötülükten kurtuluş sebebi yap!”

Böylesi bir dünyada iyiliği hâkim kılmak, kötülüğe engel olmak idealine sahip biz müminlere çok önemli vazifeler düşüyor. Durum ve şartlar ne olursa olsun bizler, bu dünyada hala iyi insanların olduğu inancını yaşatmalıyız. Kötülüğün iyiliği mağlup etmesine asla göz yummamalıyız. Unutmamalıyız ki; dünya ve ahiret mutluluğu, iyiliğe hizmet etmekten, kötülüğe set çekmekten geçer. Hz. Ali efendimiz dünyada kötülüğün hâkim olmasının sebebini şu şekilde açıklar: “Kötülerin bir beldeye hâkim olması, kötülerin sayılarının çokluğu veya güçlü olduklarından değil, iyilerin tembelliğindendir.” Dinimiz bizden pasif iyi olmamızı değil, bilakis aktif olmamızı istemektedir. Kötülüğün etrafımızı kuşatmasında benim rol almamamın da etkisi/vebali var diyerek olaylara bakmak Müslümanın karakteri olmak durumundadır. Kaldı ki Sevgili Peygamberimiz bizleri iyiliğe teşvik ederken bırakın alışılagelmiş iyilikleri yapmayı, müminin hayat tasavvurunda yeni bir iyilik kapısı açmanın, iyilikte öncü olmanın, çığır açmanın ayrı bir yeri olduğunu özellikle vurgulamıştır. Yeni iyiliklere yelken açmayı teşvik etmek adına, iyilikte bir çığır açan kimsenin kıyamete kadar o yolda yürüyen kimselerin sevabı kadar da sevap kazanacağını bildirmiştir.

 

Dua:

Ey Rabbimiz! Bize verdiğin imkanları, Senin rızana uygun kullanmayı bizlere nasib eyle! Bizi, yeryüzünde imar ve ıslah için çalışan, iyiliği emreden, kötülükle mücadele eden hayırlı bir ümmet olarak muvaffak eyle Allah'ım

Ayet:

 İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir. (Âl-i İmrân: 104.)

Hadis:

Ebû Saîd el-Hudrî’nin işittiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Bir kötülük gören kişi, eli ile değiştirmeye gücü yetiyorsa onu eli ile değiştirsin. Buna gücü yetmez ise dili ile değiştirsin. Buna da gücü yetmezse kalbi ile (o kötülüğe) tavır koysun, (onu hoş görmesin). Ve bu da imanın asgarî gereğidir.” (Ebû Dâvûd, Salât, 239-242)

Fetva:

Soru: Göz damlası orucu bozar mı?

Cevap: Konunun uzmanlarına göre göze damlatılan ilaç miktarı çok az olup bir miktarı da gözün kırpılması sonucu dışarı atılmakta, bir miktarı da göz ile burun boşluğunu birleştiren kanallarda ve mukozalarda emilerek vücuda alınmaktadır. Bu da yeme içme ve beslenme anlamında olmadığı için göz damlası orucu bozmaz.                                                                                                                                                                  NÜKTE:İnsan niyeti ile nasibi arasında bir çizgide yaşar.Niyetin hayır olsun ki nasibinden hayır umasın.

19 Ramazan 1441

12 Mayıs 2020 Salı

İmsak:    03:32

Güneş:    05:16

Öğle:    12:38

İkindi:    16:32

Akşam:    19:51

Yatsı:    21:27

İftar Duası: “Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!”

Fitre: 27 TL.

Nisap Miktarı: Altın: 80,18 gr.

 
 
 
Etiketler: İYİLİĞİ, TOPLUMA, HAKİM, KILMA,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fenerbahçe
16
10
1
1
5
7
2
Trabzonspor
15
14
0
3
4
7
3
Altay
15
14
2
0
5
7
4
Beşiktaş
14
14
1
2
4
7
5
Hatayspor
13
14
2
1
4
7
6
Konyaspor
13
11
0
4
3
7
7
Alanyaspor
13
7
2
1
4
7
8
Fatih Karagümrük
11
11
2
2
3
7
9
Galatasaray
11
10
2
2
3
7
10
Kayserispor
11
9
2
2
3
7
11
Adana Demirspor
9
12
2
3
2
7
12
Sivasspor
9
10
2
3
2
7
13
Antalyaspor
8
7
3
2
2
7
14
Gaziantep FK
8
6
3
2
2
7
15
Başakşehir FK
6
7
5
0
2
7
16
Kasımpaşa
6
7
3
3
1
7
17
Yeni Malatyaspor
6
7
5
0
2
7
18
Göztepe
5
7
4
2
1
7
19
Giresunspor
2
2
5
2
0
7
20
Çaykur Rizespor
1
4
6
1
0
7
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı