Yazı Detayı
13 Mayıs 2020 - Çarşamba 13:10 Bu yazı 1981 kez okundu
 
İBADETLER VE TEMİZLİK
Nurullah Fırat
 
 

İBADETLER VE TEMİZLİK

                                                                                                                     

Temizlik “Allah’ın emrettiği ibadetlerden herhangi birini yapabilmek için insanın ruh ve beden yönünden her türlü pislik ve kirlilikten arınmış olması” demektir. Diğer bir ifadeyle temizlik, “insanın bedenini, ruhunu ve çevresini kirleten, ibadetlerin yapılmasına engel oluşturan maddi ve manevi kirlerden arındırmaya yönelik olan uygulamaları davranış haline getirmesi” demektir.

İslam’ın en önemli hedeflerinden biri temiz birey ve temiz bir toplum oluşturmaktır. Bunun için sağlıklı olmanın temel şartı olan temizliğe büyük önem vermiştir. Kur’an’ın birçok ayetinde, Hz. Peygamber’in hadislerinde ve örnek hayatında temizlik üzerinde ısrarla durulmuştur. Temizlikle ilgili birtakım ilke ve ölçüler getirilmiş, temizlik bazı ibadetler için ön şart sayılmıştır. Bu nedenle İslam dininde birçok ibadet, temizlik şartına bağlanmış ve bazı dini emirlerin yerine getirilebilmesi için de temiz olunmasının gerektiği belirtilmiştir. Allah Kur’an’da “... Orada kirlerden iyice temizlenmeyi seven insanlar vardır. Allah da temizlenenleri sever” (Tevbe süresi 108.ayet) buyurarak temizliğe dikkat edenleri övmüş, temizlenenleri sevdiğini bildirmiştir. Sevgili Peygamberimize Allah’ın ilk emri “Oku”, ikinci emri de “Elbiseni temiz tut. Kötü şeyleri terk et” (Müddesir süresi 4-5.ayet) olmuştur. Bu ayetlerde hem maddi hem de manevi temizliğin emredilmesi, dinimizin temizliğe ne kadar önem verdiğini gösterir. Peygamberimiz de “Temizlik imanın yarısıdır” buyurarak temizliğin önemini dile getirmiş, bu konuda davranışlarıyla Müslümanlara örnek olmuştur.

İbadetle temizlik arasında bütüncül bir ilişki vardır. Çünkü temizlik ibadetin temeli, aynı zamanda ön şartıdır. Bir Müslüman’ın Allah’ın emrettiği ibadetlerden bazılarını yerine getirebilmesi için ruh ve beden yönünden her türlü pislik ve kirlilikten arınmış olması gerekir. Bu nedenle İslam dininde birçok ibadet, temizlik şartına bağlanmıştır. Kur’an-ı Kerim’deki “Sonra kirlerini gidersinler, saç ve tırnaklarını kessinler, adaklarını yerine getirsinler ve o Kâbe’yi tavaf etsinler” (Hac suresi, 29.ayet) ayeti Kâbe’yi tavaf ibadeti için temizliğin ön şart olduğunu açıklamaktadır. “O’na (Kur’an’a) tertemiz olanlardan başkası el sürmesin” (Vakıa suresi 79. ayet) ayeti de Kur’an’a el sürmek için temizlik gerektiğini belirtmektedir.

“Mü’minin miracı” olarak nitelendirilen ve hayatını çepeçevre kuşatan, günde beş kez farz kılınan namaz ibadetine hazırlık şartlarından birisi de, her çeşit manevi pisliklerden, kirlilikten, yani gözle görülemeyen, fakat pis sayılan hallerden temizlenmektir. Bu da, gusül, namaz abdesti, ya da teyemmümle gerçekleşir. Namaza hazırlığın diğer bir şartı da; vücudun, elbisenin ve namaz kılınacak yerin temiz olmasıdır. Bütün bunlar temizliğin ibadetin temeli ve ön şartı olduğunu, dolayısıyla temizlikle ibadet arasında sıkı bir ilişkinin varlığını açık bir şekilde göstermektedir.

Bu yönüyle İslam’da ibadetlerin tümünün ruhunda; bireysel olarak temiz olmak, toplumsal olarak da nezih ortam oluşturmak ve çevremize güzellik katmak vardır. Bundan dolayı “İslam temizlik dinidir” denilmiştir. Kendimizi ve toplumu madden ve manen temiz kılmak istiyorsak, İslam’ın bu eşsiz ibadetlerine sıkı sıkıya sarılmamız gerekmektedir. Ne mutlu  maddi ve manevi temizlenenlere..                                                                                                     

 

 

DUA:

Allahım! Beni maddi ve manevi bütün pisliklerden temizle. Olması takdir edilen olaylara karşıbeni sabırlı kıl.Takvalı olmaya ve iyi insanlarla arkadaşlık etmeye beni muvaffakeyle!                                                                                                                                             AYET:

Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez,fakat O sizi tertemiz kılmak ve üzerinizde ki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz.(Maide6) 

HADİS:

Ebu Hureyre’nin naklettiği üzere Hz.Peygamber Efendimiz(sav) şöyle buyurmuştur:‘Ey insanlar; Allah temizdir.Ancak temiz olan şeyleri kabul eder.’(Müslim,Zekat,65)

FETVA:

Soru: Kazaya kalan Ramazan orucunu belli bir süre içinde tutma zorunluluğu var mıdır?

Cevap: Hanefi mezhebine göre bu konuda bir zaman sınırlaması yoktur. Ancak, kişi ne zaman öleceğini bilemez. Allah hakkı olan bu borcun mümkün olan ilk fırsatta ödenmesi gerekir. Peş peşe tutmak şart değildir.

NÜKTE:

Beyzâde, Ramazan girer girmez her türlü melanetten tevbe ederek namaza başlar. Onu mescidde gören tanıdıkları kenardan işaret ederek: ‘Maşallah! Ne de güzel namaz kılıyor, ne de güzel yakışıyor, nazar değmesin’ gibi güzel kelimelerle taltif ettikçe bu lâflar bizim beyzâdenin kulağına değmekte ve delikanlı içten içe hoşnut olup zevke gelmekte ve içi içine sığamamaktadır. Nihayet bir yerde kendini zapt edemeyip namazı rükûda iken bozar ve kendisini methedenlere seslenir:

- ‘Belki haberiniz yoktur, üstelik şu anda oruçluyum bile!’

21 Ramazan 1441

14 Mayıs 2020 Perşembe

İmsak:    03:29

Güneş:    05:14

Öğle:    12:38

İkindi:    16:33

Akşam:    19:52

Yatsı:    21:30

İftar Duası: “Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!”

Fitre: 27 TL.

Nisap Miktarı: Altın: 80,18 gr.

 

 
 
 
Etiketler: İBADETLER, VE, TEMİZLİK,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fenerbahçe
16
10
1
1
5
7
2
Trabzonspor
15
14
0
3
4
7
3
Altay
15
14
2
0
5
7
4
Beşiktaş
14
14
1
2
4
7
5
Hatayspor
13
14
2
1
4
7
6
Konyaspor
13
11
0
4
3
7
7
Alanyaspor
13
7
2
1
4
7
8
Fatih Karagümrük
11
11
2
2
3
7
9
Galatasaray
11
10
2
2
3
7
10
Kayserispor
11
9
2
2
3
7
11
Adana Demirspor
9
12
2
3
2
7
12
Sivasspor
9
10
2
3
2
7
13
Antalyaspor
8
7
3
2
2
7
14
Gaziantep FK
8
6
3
2
2
7
15
Başakşehir FK
6
7
5
0
2
7
16
Kasımpaşa
6
7
3
3
1
7
17
Yeni Malatyaspor
6
7
5
0
2
7
18
Göztepe
5
7
4
2
1
7
19
Giresunspor
2
2
5
2
0
7
20
Çaykur Rizespor
1
4
6
1
0
7
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı